MTB maratón o titul Kráľa Záhoria – pretek pred dažďom po singloch

MTB maratón o titul Kráľa Záhoria sa už deviaty krát tradične konal v Zlatníckej doline, 23.apríla 2017.
Tento aprílový – väčšinou chladný, daždivý a blatistý pretek patrí medzi úvodné preteky novej sezóny mnohých bikerov. Tí sem prichádzajú zistiť, ako sú na tom po zimnej príprave alebo zimnom spánku 😀  Ja sa tento rok radím asi skôr medzi tú druhú skupinu. Túto zimu som uprednostnil skôr školu. Nuž aj to niekedy treba. Myslím si, že mať stále natrénované by bola nuda.

Keď som sa prihlasoval na tento pretek, spomínal som si na predošlé ročníky. Bohužiaľ, moja história účasti na tomto preteku nie je veľmi slávna. Pretek som za posledné 3 roky úspešne dokončil len raz 🙂

MTB maratón - pád v zjazde

2014 – nikdy to tu nie je ľahké

Trochu histórie

Prvý krát som v roku 2013 dostal dva defekty. Nebudem rozoberať prečo, smiali by ste sa mi. V roku 2014 som v ukrutnom blate opäť chytil defekt (alebo skôr defekt si chytil mňa) pretože som ho opravoval skoro pol hodinu po tom, čo som zistil že vlastne fúkam tú pôvodnú deravú dušu :-). Viete si predstaviť do toho pekne hustý dážď a po členky v blate. Musel som si dokonca požičať pumpu od spolupretekára pretože moju som vyradil blatovým upchatím. Do cieľa som túto požičanú pumpu však nedoniesol. Ktovie do ktorej mláky padla. Moja radosť bola ešte vačšia, keď mi majiteľ oznámil že stála 25e. Takú smolu nedoprajem nikomu. Ročník 2015 som kvôli chorobe vynechal. V roku 2016 sa to konečne podarilo. Postavil som sa dokonca aj na bedňu.

Tento rok som zvažoval aj novú vyhlásenú kategóriu fatbike 25km. Otestoval by som Rock Machine Avalanche aj na pretekoch. Znelo to  zaujímavo a myslel som si, že ani konkurencia nebude. Predsa len – ako znie to motto: „Nie je dôležité zúčastniť sa ale umiestniť sa“. Nakoniec som sa ale rozhodol, že osedlám môj Rock Machine Explosion 70 a nebudem si robiť srandu z bicyklovania 🙂

Týždeň pred pretekmi sa ale počasie na Slovensku zbláznilo. V Bratislave nasnežilo. Vo Zvolene sa kvôli vetru nedalo prejsť do školy a o Leviciach radšej nehovorím. Inde som nebol – neviem. V stredu snežilo aj v Skalici. Hneď, keď som sa to dozvedel predstavil som si tie blatisté kúpele z roku 2014. Priznám sa, stratil som chuť. Neskôr som teda zavolal pánovi Hertlovi – hlavnému organizátorovi preteku, že ako to s tým dažďom a snehom vlastne v Skalici je. Upokojil ma. Nachádzal sa momentálne na trati a vyznačoval ju. Že vraj si ani nezašpinil bike. Super, ideme na to.

Odhodlanie napriek bláznivému počasiu

Vo Zvolene sa celý týždeň jazdiť nedalo. Tak som len oddychoval a zásobil som sa sacharidmi 🙂
V sobotu ráno to s počasím u nás vyzeralo na pomery toho týždňa fajn. Ani zima ani teplo. Relatívne bezvetrie. Obloha však zamračená a dážď visel za jednu nohu. Uvidíme ako bude tam v Skalici.

mtb maratón zjazd
O 7:15 mi zazvonil odvoz a naložil mi bike. (Aj touto cestou by som sa chcel poďakovať môjmu ujovi za ochotu nás s Robom bezpečne odviezť a priviezť.) Po príchode sme boli spokojní. Počasie skoro rovnaké ako u nás avšak bolo vidieť, že dážď na seba nenechá dlho čakať.

Organizátori sa asi prepočítali. Pri registrácii nás čakala dlhá fronta bikerov, ktorá sa dlho nezmenšovala. Ešte aj 15 minút pred štartom bola rovnaká. Organizátori preto posunuli štart o 20 minút. Všetci sme tŕpli, aby sa to nespustilo pred štartom.

50km trať pozostávala z navádzacieho okruhu a dvoch veľkých okruhov. Pretekári na krátkej trati – 25km absolvovali len jeden veľký okruh. Na 50km to znamenalo absolvovať 4km z technickej a náročnej trati slovenského pohára XCO až tri krát pretože tento úsek bol aj v navádzacom kole. Na jednom 25km okruhu boli dve dlhšie stúpania. Prvé stúpanie bolo miernejšie 4km dlhé a po zjazde po lúke nás čakalo strmšie, tiež skoro 4km dlhé stúpanie na Čupy po ktorom nasledoval spomínaný úsek z trati slovenského pohára XCO. Toto sme teda na dlhšej trati absolvovali 2x.

Profil MTB maratónu

Profil trate

MTB maratón o titul Kráľa Záhoria

MTB maratón začal letmým štartom. Veľmi som si po tejto zime neveril tak som sa utiahol hlbšie. Aj Robo, kolega, sa ku mne pridal. Ostrý štart pokračoval po relatívne strmom a „nekončiacom“ stúpaní po panelovej ceste cez lúku do lesa. Môj tep už teraz bil okolo 190. Hneď som si spomenul o čom to je. Dýchalo sa mi ale fajn a aj nohy išli tak som tomu pridal. Pomaličky som sa predieral dopredu a tep sa zvyšoval. „Super, už to len udržať“: hovoril som si. Na to čo som robil v zime je to fajn. Po prejazde kopca nás čakal zjazd cez „lavičky“ a potok. Tu som dosť strácal. „Marek pusti to“, „Nebrzdi nás“ : ozývalo sa zo zadu :D. (Veľa ťažších úsekov sa dalo obísť. Bolo to určené pre pretekárov, ktorí sa na to necítili alebo chceli niekoho predbehnúť.) No čo, v lese som bol tento rok na tréningu trikrát 😀

štart mtb maratónu

Po týchto 7 km sme už boli v prvom riadom kole. To znamenalo ďalšie stúpanie. Tentokrát po asfaltke a neskôr po kamenistej ceste. Tu som zistil ako som to na začiatku prešvihol. Zase ma pár „súperov“ predbehlo. Po zjazde po lúke som sa trochu zotavil a tieto stratené miesta som stiahol spať. Stále som sa pohyboval oko dvadsiateho miesta. Nasledovalo stúpanie na „Čupy“ – miestny kopec. Dosť strmák. Potom prišiel pohodový zjazd po lese, kde sa dalo miestami vydupať pekné rýchlosti a aj si oddýchnuť. V suchu to šlo veľmi dobre. Po druhom prejazde cez technické úseky som zas nejaký čas stratil.

na trati MTB maratónu

Na začiatku druhého kola začalo pršať. Nie husto, ale pršalo. Na povrchu trate sa vytvoril mazľavý a šmykľavý povrch. Akonáhle sme po asfaltovom stúpaní prišli do lesa bolo cítiť, že to kĺže. „Radšej som mal ísť krátku trať, aspoň by som sa nezahlušil niekde tu.“ – hovoril som si. Moje natlakované Panaracery na rýchle a suché trate to zvládali len ťažko. V zjazdoch som sa asi viac kĺzal ako bicykloval. No a na tom úseku z XCO som vlastne zistil, že neviem vôbec bicyklovať. Jeden strom, šmyk, druhý strom, zem, očistiť bike, nevedel som zapnúť tretry – aj to je MTB. Za 10 minút sa trať úplne zmenila. Tých prvých to nezastihlo. Aspoň som sa potom utešoval, že víťaz by mi toľko nenadelil keby nebolo pršalo.

MTB maratón

Nakoniec som bol hlavne rád, že som prešiel cieľom bez ujmy na zdraví a aj bicykel bol v poriadku. S časom 2:32 mi to vyšlo na 19. miesto celkovo a v kategórii do 29 rokov na 10.miesto. Oproti minulému roku (kedy bolo sucho) som si umiestnenie zlepšil, ale čas zhoršil. Nevadí. Neprišla taká konkurencia pretože v nedeľu sa konal slovenský pohár v XCO v Turčianskych Tepliciach. Môžem ale povedať, že pretek som si užil naplno.

Po preteku bola pre každého prichystaná bageta. Nebolo to to pravé po studenom a mokrom preteku. Išlo by sa mi lepšie, keby z cieľa voňal kotlíkový guľáš. Čakala nás aj početná tombola, medzi ktorú vsunuli organizátori vyhlásenie výsledkov. Urobili to kvôli tomu, že niektorí pretekári sa na trati mordovali príliš dlho :-). Posledný pretekár prešiel cieľom dve a pol hodiny po víťazovi. Preteku sa zúčastnilo celkovo 244 pretekárov.
Ak sa nič nezmení, určite prídem aj o rok 🙂

Výsledky – MTB maratón o titul Kráľa Záhoria :

http://www.h-triathlon.sk/kral-zahoria-mtb-maraton/

Promo video:

https://www.youtube.com/watch?v=1tc29YS0FrE