Testovanie nového karbónu Rock Machine BLIZZ CRB 50-27+

Západnými Tatrami na karbónovej novinke BLIZZ CRB 50.

Posledný augustový víkend sa mi na týždeň dostal do rúk bicykel Rock Machine- hardtail model  BLIZZ CRB 50-27+, ktorý mi poskytla firma Sloger (výhradný distribútor značky Rock Machine na Slovensku).  Ide o úplnú novinku na rok 2018, čo znamená, že som bol jeden z prvých, ktorý mal možnosť ťahať na tomto biku prvé kilometre.
Cieľ bol jasný: otestovať každý milimeter tohto už na pohlaď veľmi príťažlivého bicykla v Západných Tatrách.

Hneď na prvý pohľad Vám padnú do oka 27+ kolesá s neprehliadnuteľnými plášťami a ráfikmi značky WTB a perfektná farebná kombinácia tyrkysovo-čierno-žltej farby.

Úplne nový zážitok

Už po prvých metroch na traily som pocítil, že mám pod sebou kolesá, na akých som ešte nejazdil. Kolesá takmer ako na fatbiku neboli na hladkej rovine najrýchlejšie, ale na to tento bicykel nie je stavaný. S týmto modelom zažijete najviac zábavy a istoty v teréne. Ja som vyrazil do  Kvačianskej doliny. Štrkovito-kamenistý terén sa  začal pod kolesami s plášťami WTB Vigilante TCS LHG / Trail Boss TCS LFR 27.5×2.65“ meniť skoro na nepoznanie na asfalt.

Musím priznať, že moja kondička nebola najlepšia pretože som 4 mesiace maródoval so zlomeninou kľúčnej kosti a preto som veľmi ocenil vyskladanie tohto karbónového HT. BLIZZ CRB 50 mi bol oporou a v nenechal ma v štichu ani keď sa zjavil prvý prudší kopec a za za ním strmý úsek plný kameňov. Tu sa ukázalo, na čo je tento bike stavaný. Zatiaľ, čo ostatní bikeri do kopca svoje stroje tlačili,  ja som okolo nich len tak vyletel na strmom hrboľatom úseku. V zjazdoch mi značne pomáhala vidlica SR SuntourAion 35 LO R Tapered, 15mm Boost, naplnená minerálnym olejom, ktorý netreba odvzdušňovať ani za mrazivého počasia.

Nasledujúce dni som sa zameral na detaily ako je sedlo, riadidlá, teleskopická sedlovka, prevody a radenie. Na pláne bolo 50 km okolo celej Oravskej priehrady. Sedlo RM Peak Race si môžem len pochvaľovať, keďže som na bicykli sedel po veľmi dlhej dobe tak dlho a jazdu v tomto sedle som si v každom teréne užíval. Riadidlá Race Face Ride 35 mm riser som si obľúbil najmä pri brodení sa v potokoch a vo vlhkom a bahnistom teréne, kde som pocítil ich široký záber, avšak pri dlhšej jazde na asfalte som musel prekladať ruky bližšie k predstavcu.

Vychytávka, ktorá poteší

Ako ruka v ruke si sedeli prevody 1×12 a teleskopická sedlovka Race Face Aeffect 125 mm Dropped Post, ktoré som si okamžite obľúbil a o inej ako teleskopickej sedlovke na MTB bike už ani neuvažujem. Celý tento kolos poháňa výbava SRAM GX Eagle a brzdný účinok tomuto krásavcovi dodávajú brzdy Shimano BR-M396 hydraulic disc brake 180/180 mm, ktorých silu som cítil už pri ľahkom stisku.

V celkovom hodnotení sa mi do rúk dostal na hardtrail bike veľmi ľahký karbónový (11,5kg veľkosť L) bicykel s atraktívnym rámom z karbónu UD BF-MB05, ktorý sa nedá v jeho farebnom prevedení nevšimnúť. Na ráme treba taktiež vyzdvihnúť dizajn rámovej trubky SharkSpine EVO, ktorý nenápadne pripomína vrchnú plutvu žraloka, čo zvyšuje tuhosť rámu a napomáha tlmiť vibrácie.

Tento bike ocenia nadšenci dravej rýchlej jazdy, ale aj vychádzkoví jazdci, ktorí zasa ocenia pohodlie a chcú si užiť jazdu v nespevnenom teréne. Po vyše 100km bicyklovania na tomto kvalitnom stroji  môžem s k ľudom povedať, že som mal k dispozícii jeden z najlepších hardtail MTB bikov, na akých som kedy jazdil.

Plusy BLIZZ CRB 50-27+ :

  • Geometria (SharkSpine EVO)
  • Teleskopická sedlovka (oceníte pri všetkých stúpaniach a zjazdoch)
  • Váha (11,5kg veľkosť L)

Mínusy BLIZZ CRB 50-27+ :

  • Zbytočný predný blatník
  • Plášte pripomínajúce fatbike
  • Nevhodný na asfalt (čo je, ale samozrejmosť pri takomto type bicykla)

Autor recenzie:  Matej Grman