Nenavštívil si EUROBIKE?

Ďalší, dlho očakávaný 26.ročník Eurobike je za nami a tím Slogeru bol jeho súčasťou. Všetko sa to začalo v utorok ráno, kedy sme sa nabalili do karavanu a vybrali na nekonečnú cestu do mesta Friedrichshafen. Mesto sa nachádza pri Bodamskom jazere,  kde na jeho druhej strane sa nachádza Švajčiarsko. Pri tomto jazere a hlavne v celom meste sa nachádza množstvo cyklistov na rôznych typoch bicyklov a v rôznej vekovej kategórii. Vidno,  že to tu žije bicyklami. Prinášame vám krátky prehľad o novinkách.

Na prvý dojem sa mohlo zdať, že sa jedná o malú akciu,  no po vstupe do prvej haly sa názor rýchlo mení, keďže takýchto hál je tu viacej.  Pri všetkej snahe a množstvu vystavovateľov ani nie je možné prejsť celú výstavu za jeden deň. Bodaj by aj,  keď na 26. ročníku vystavovalo okolo 1 400 vystavovateľov a počet návštevníkov sa vyšplhal na 42 000.

Hlavné trendy

Medzi hlavné trendy patrili stále ešte elektrobicykle,  aj keď bolo vidno,  že mnohí vystavovatelia ich berú ako samozrejmosť vo svojej kolekcii a vystavovali bicykle aj bez elektro pohonu. Taktiež sa nedalo nevšimnúť nový,  postupne rozširujúci sa trend gravel bajkov. Jedná sa o bicykle ktoré sú všestranné, prispôsobivé, robustné a ochotné zdolať akýkoľvek terén, ktorý Vám zato stojí. Trend kotúčových bŕzd na cestných bicykloch už bol samozrejmosťou. Čo sa ale nedalo nevšimnúť bol deficit veľkých vystavovateľov ako napríklad Specialized, Giant, Cannondale, Bosch.

Aké novinky priniesol Eurobike

Náš tím sa zaujímal predovšetkým o značky,  s ktorými spolupracujeme a preto prinášam krátky report o týchto novinkách:

rock machine na výstave EurobikeRock Machine nezaostáva za konkurenciou a taktiež prináša pár noviniek na trh. Zaujímavosťou je nový špecifický tvar rámu Shark Spine Evo (žraločia plutva), ktorý sa stáva neodmysliteľnou súčasťou tejto značky. Najväčšou novinkou z dielne BFI patril jednoznačne celoodpružený elektrický blizzard s integrovanou batériou, ktorý je osadený pohonom od Shimana a to konkrétne Steps e8000 . Ako už z názvu vyplýva srdcom tohto bicykla je integrované uchytenie motora a batérie, vďaka ktorému má zadná stavba len 434,4mm. Vďaka celej konštrukcii dochádza k bezstratovému prenosu výkonu z elektromotora na koleso. Tento elektro bajk má aj brata e-Blizza, ktorému chýba odpruženie vzadu no taktiež má integrovanú batériu a pohon od Shimana Steps e8000. Je vo verzii aj bez integrovanej batérie.

Jednej  k  noviniek patrí aj gravel bike. Tento bike sa narodil na ceste a vyrastal v lese. V ponuke sú dva modely, pričom najvyšší model má teleskopickú sedlovku, hydraulické brzdy, 1×11 prevody a veľa iného. V enduro triede Rock Machine taktiež nezaspal a má na výber z veľkého množstva celoodpružených bicyklov obutých na 27,5, 27,5+ a 29 kolesách.

Taktiež nemôžeme zabudnúť no novinku STORM e60-29 ktorý je osadený špecifickým motorom BFI sport drive. Tento model bude patriť medzi cenovo najdostupnejšie horské bicykle a taktiež bude v dámskej verzii.

Samotnú kapitolu píšu dva modely ktoré sa stali  svetovou senzáciou. Jedná sa o špeciálnu edíciu blizzarda a e-blizzarda, ktoré majú pruženie od švédskej firmy Öhlins a sú osadené na tých najlepších komponentoch.

Cyklodoplnky

Pri našej púti na eurobiku sme sa zastavili aj v Lezyne stánku, kde nám boli predstavené novinky pre rok 2018. Postupne rozrastajúca sa značka nám už počas sezóny predstavila niektoré novinky, ktoré sú k dispozícii už aj na tento rok a niektoré sa len pripravujú na ďalšiu sezónu.  Nový dizajn a farby dostali svetlá, pumpy a taktiež tachometre. Lezyne ponúka svetlá s vysokou svietivosťou, kovovým telom a pekným dizajnom ako máloktorá značka.

Ďalšou zastávkou bola japonská značka Panaracer, ktorá predstavila svoju novinku s názvom Pandura. All mountain,  enduro plášť je zatiaľ v ponuke len v rozmere 27,5 ale plánujú sa aj iné rozmery. Pandura má novú mäkšiu zmes gumy, ktorá vydrží 2-krát dlhšie. Čo sa týka hmotnosti, nepatrí medzi najľahšie pneumatiky, ale váha sa pripisuje hlavne spevnenej časti  na vonkajšej stene plášťa. Medzi novinky patrí aj cestný plášť Race D Evo 3, ktorý je v dvoch rozmeroch 700cx23 a 700cx26mm. Panaracer ponúka obutie aj pre gravel bike a to konkrétne sériu Gravelking.  Tiež má v ponuke plášte s rôznym typom dezénov a rozmerov s novými odolnejšími prímesami.

Čo sa týka svetoznámej značky cyklo náradia Park Tool, ktorá taktiež nezaháľala a predstavila vyše 40 nových alebo vylepšených produktov. Jedná sa predovšetkým o nové rozmery kľúčov na stredové zloženia, centrovacia vidlica alebo špeciálny držiak na bicykel do externých podmienok na ktorom sa nachádza náradie potrebné na základnú údržbu. Jednotlivé novinky budú popísané čoskoro.

Alpina na výstave EurobikeJednou z mnohých značiek bol aj gigant značky Sigma. Novinky od Sigmy uzreli svetlo sveta už počas sezóny,  kde nám Sigma ukázala, že ešte nepatrí do starého železa a s osvetlením to vedia tak ako kedysi a možno  aj lepšie. Živí príklad nám ukazuje na čelovke s usb nabíjaním,  ktorej výkon je 120 lumenov a vzdialenosť osvetlenia 35 metrov. Novinkou sú taktiež športtestery s novým dizajnom, ktoré merajú tep priamo zo zápästia.

Nakoniec  nemôžeme zabudnúť na nemeckého výrobcu prilieb značky Alpina. Prilby značky Alpina sa už dlhodobo tešia z pozitívnych ohlasov čo sa týka bezpečnosti a pohodlia. Na tohtoročnom Eurobiku oslavovala Alpina 1 000 000 predaných prilieb značky Mythos  čo svedčí o popularite a obľúbenosti. Zaujímavosťou sú detské modely ktoré dostali nový dizajn a taktiež nový model ktorý sa skladá aj z karbónu s názvom Rootage. Alpina ponúka široký sortiment prilieb na sezónu 2018 či už sa jedná o enduro, cestné, dámske alebo detské. Taktiež má na výber rôzne typy okuliarov so špeciálnou povrchovou úpravou.

S pozdravom,

Sloger