Bernd Schur z firmy Roeckl – rozhovor

Bernd Schur - obchodný riaditeľ RoecklBernd Schur je obchodný riaditeľ v rukavičkárskej firme ROECKL Sporthandschuhe GmbH & Co. KG. Prinášame vám s ním prvý zo série rozhovorov s vedúcimi osobnosťami firiem, ktorých výrobky dovážame na Slovensko.
Roeckl vyrába cyklistické rukavice, lyžiarske a jazdecké rukavice. Bernd nám porozprával o firme Roeckl, jej výrobkoch, vzťahu k zákazníkom a množstvo ďalších zaujímavých informácií.

Roeckl – už šiesta generácia výroby rukavíc

Ako dlho je firma ROECKL na trhu?
Naša spoločnosť bola založená pred vyše 180 rokmi v r. 1839 a sme stále rodinný podnik, už 6. Generácia.
130 rokov bola spoločnosť zameraná na tradičné módne rukavice k oblečeniu. Rukavice boli módnym produktom v rámci spoločenských tried v 19 storočí až do polovice minulého storočia.
V 70.rokovch minulého storočia, ROECKL založilo prvý krát oddelenie športových rukavíc. Začali sme s rukavicami na bežkovanie, vyvinuli sme špeciálny vzor a to sa stalo základom pre naše športové rukavice.
Neskôr sme začali vyrábať aj lyžiarske rukavice a pre skialp a v polovici 80.rokov sme tiež začali vyrábať cyklistické rukavice, rukavice na šoférovanie a rukavice pre jazdu na koni.

cyklorukavice roecklČím sa snažíte získať nových zákazníkov?
Na nemeckom trhu máme veľmi širokú základňu predajcov čo je cca 3.000 predajcov, takže ak získame nového predajcu tak je to hlavne vtedy, keď si otvorí nový obchod. Zúčastňujeme sa aj medzinárodných výstav aby sme našu značku uviedli aj na iné zahraničné trhy.
Celkovo v Európe máme viac ako 10.000 predajcov a tiež sponzorujeme okolo 45 celosvetových národných tímov v severských športoch (biathlon, bežkovanie, severské kombinácie).

V čom sa odlišujete od konkurencie?
Roeckl je špecialista na rukavice čiže sa zameriavame iba na tento produkt. To znamená 100% sústredenie na rukavicové produkty a náš manažment hľadá vždy nové spôsoby ako ich urobiť kvalitnejšími a viac komfortnejšími pre zákazníkov.

Je pre vás dizajn produktu dôležitý? Využívate spätnú väzbu od zákazníkov?
Naším hlavným cieľom sú zákazníci (koncoví) medzi 35 – 65 rokmi. Takže ponúkame tradičný čistý dizajn aby bol predajný pre túto skupinu zákazníkov.
Vysoká kvalita a najlepšie materiály ponúkajú perfektný komfort – to sú naše hlavné atribúty predaja.
Tiež ponúkame produkty pre deti a mládež. Pre nich je dizajn veľmi dôležitý, aby bol produkt predajný.
Samozrejme, že využívame spätnú väzbu od koncových zákazníkov ale aj predajcov. Podľa našich skúseností máme lepšie spätné väzby od koncových zákazníkov, pretože predajcovia sa tak veľmi nezaujímajú o rukavice ako o produkt, iba ich predávajú.

Máte zaujímavosť ohľadom nárokov klientov? Špeciálnu edíciu produktu pre náročného zákazníka?
Každú sezónu sa niečo vyskytne, nejaký podnet aby sme naše produkty ešte vylepšili.
Máme dva veľké trháky:
1. V cyklo segmente sú dva druhy zákazníkov. Jedna časť chce mať gélové rukavice a druhá časť zákazníkov chce mať čo najtenšie aby lepšie mohli koordinovať riadítka. Venovali sme tomu roky výskumu a našli sme materiál, ktorý je presne v strede týchto požiadaviek. Ide o technológiu XRD®, vysoko technická pena, ktorá zaisťuje vysokú absorbčnosť tak ako Technogel a pritom má iba 40% hrúbku gélu. Predávame tento produkt druhý rok a máme s ním veľký úspech na trhu.
Pozrite sa ako Poron XRD absorbuje a odvádza až 90% energie pri náraze

2. Už roky je na trhu dopyt po letných vode odolných rukaviciach. Po rokoch výskumu ideme na trh ponúknuť v letnej sezóne 2017 prvé tenké vode odolné rukavice.

Používate osobne rukavice Roeckl? Ktoré?
Áno, nosím rôzne druhy cyklistických rukavíc podľa toho aký bicykel riadim, na MTB sú to dlhoprsté rukavice, na cesťák cestné rukavice, atď. A tiež mám skialpinistické rukavice a rukavice na bežkovanie. Nejazdím na koni takže takéto rukavice nenosím.

Prečo by som si mala kúpiť váš produkt?
Všetky kategórie rukavíc Roeckl ponúkajú premyslené detailné produkty v tej najvyššej kvalite za dobrú cenu.
Predaj rukavíc môže byť veľmi zaujímavý aj pre obchodníkov, pretože v svojej podstate nám rukavice slúžia na ochranu a rýchlo ich viete v obchode pretaviť do peňazí, obratu.

Roeckl Malvas - Eurobike award Ako zabezpečujete kvalitu produktu? Máte veľa reklamácií?
Športové rukavice sa od 70.rokov vyrábajú na Ďalekom východe. Výroba rukavíc sa stáva čoraz drahšou kvôli nákladom na pracovnú silu a tiež rôznym reguláciám a nariadeniam. Rukavice budú samozrejme vždy vyrábané hlavne ručne s pomocou šijacích strojov.
Spolupracujeme iba s niekoľkými výrobnými partnermi na Ďalekom východe a máme technických pracovníkov, ktorý zabezpečujú kvalitu pri výrobe. S našimi hlavnými výrobcami máme založenú finančnú spoluprácu (joint venture) čo zaručuje vysokú mieru kvality.

Aké ocenenia získali vaše produkty v poslednom čase, čo si najviac ceníte?
Poslednú cenu sme dostali v roku 2014 na Eurobike výstave s našim modelom MALVAS.
MALVAS sú tenké, vode odolné a vetru odolné rukavice na bicyklovanie.

Ďakujeme za rozhovor Bernd a želáme firme Roeckl veľa úspechov a mnoho spokojných zákazníkov.